• Advertisement

Живот в Холандия

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Живот в Холандия

Мнениеот popwill » 8 Ноември 2007, 13:56:03

pipelota написа:
А цените са си цифра,много по-скъпо е от Германия например.

Позволявам си да отворя нова тема, защото от скоро започнах да се замислям за живот/преместване в Холандия.
От кратките ми престои в Холандия (и Бенелукс като цяло) съм останал с впечатление, че хората в Холандия са доста по дружелюбни от тези в Германия, отношенията са им други,знаят да се забавляват, културата им е също по-особена(театри, кина, музеи и т.н.) че чак и тъпо да звучи, но и магазините им работят и в неделя и т.н и т.н.

Та ако може няколко човека да резюмират представите си от Холандия...

Горният цитат го пуснах, защото и аз останах с впечатление, че по-големите градове са по-скъпи дори и от Германия ( цени на квартири, цени на основни продукти и т.н.)
Може и да се бъркам - ето някой беше казал, че студент с 450Е се оправял, което някакси ми се стори невъзможно, особено като си представям, че там нямат Semesterticket и т.н., а и квартирите са по-скъпи

Също така ако някой знае добри местни сайтове, по градове(Амстердам, Хага и т.н.), за търсене на квартира, без регистрация, с достатъчно обяви - тези, които намерих тук и из нета са по-скоро туристически, може да ги сподели

На какво ниво е медицинското обслужване и т.н.?

Надявам се, че някой ще се включи

Поздрави

П.с. Има подобна тема,да, но там въпросите бяха относно студентството - мен ме интересува някой не студент, ако може да даде насока
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 75 пъти

Мнениеот deyan » 8 Ноември 2007, 14:21:35

Магазините поне до началото на това лято имаха по-късо работно време отколкото тук в де. В неделя е затворено. Говоря за Aйндховен.
Цените са по-високи. Бензинът тук стана вчера 1.50. А там от лятото си е толкова.
Храните също са по-скъпи.
Квартири - в една много гъсто населена страна жилищен проблем не е като да няма и цените са си на ниво.
Като цяло качествотo на живот не е по-високо отколкото тук в де.
Това, че холандците са locker, е нож с две остриета.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Живот в Холандия

Мнениеот toni100 » 8 Ноември 2007, 17:42:11

Моят син у4и в Хага,но тук в ДЕ му харесва пове4е.Помисли добре преди да вземе6 ре6ение.
Аватар
toni100
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re: Живот в Холандия

Мнениеот popwill » 8 Ноември 2007, 18:12:54

toni100 написа:Моят син у4и в Хага,но тук в ДЕ му харесва пове4е.Помисли добре преди да вземе6 ре6ение.

Еми мислим, за това и пускам темата, за да може някой да каже как е живота от първа ръка - защо не се включи синът Ви някой път и да напише няколко реда, какво му харесва там, какво в Германия, как е живота му там, какви са особеностите...
Смятам, че ще е от полза и за другите, които питаха за студентството?

@deyan
Тоя нож с двете остриета можеш ли да го аргументираш?
Също от къде черпиш информацията - кратки престои или...?
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот deyan » 8 Ноември 2007, 20:41:02

popwill написа:@deyan
Тоя нож с двете остриета можеш ли да го аргументираш?
Също от къде черпиш информацията - кратки престои или...?

Няколко пътувания с престой от по ден-два по работа.
Аргумент имам, но не му е тук мястото.
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lu_bg » 8 Ноември 2007, 21:49:05

pipelota написа:
А цените са си цифра,много по-скъпо е от Германия например.

Аз съм изненадана от този цитат, понеже моята шефка ми купува детски дрехи например от Холандия (Villa Happ), именно защото са по-евтини там. И всеки път като ходи до там се връща с пълни торби....., което аз го тълкувам точно обратно, че цените поне на определни продукти са много по-евтини.
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот tonic » 9 Ноември 2007, 09:08:47

като не студент, а човек на възраст обиколил доста държави и няколко континента мисля че от гледна точка на комбинацията цивилизация и купон е най добре балансирана в Холандия. Преди доста време престоях по за дълго в Холандия, изучих частично организацията на обществото и различните системи - правна, социална, пенсионна и ми се струва че Холандия е опитът за комбиниране на най доброто от постиженията на US и Europa. От тогава се връщам отново и отново в Холандия с голямо уважение към тази страна.

Хората - тяхната дружелюбност и непринуденост наистина е привлекателна. Малко са местата в Europa, където си в magazin и си мериш нещо, и някои от другите клиенти на магазина ще дойде за да ти каже че много хубаво ти стои (вече и в Бг не може да се случи, въпреки че сме далеч от европейската отчужденост).Дружелюбността им не е просто куртоазия, както обичайно става.

Zените - Амстердам не го обсъждам, там жилищата са баснословни. Например обаче на границата с Германия кв.м на жилище е около 750-900 евро. За справка София са между 1000 -2000 еуро на кв.м. Храната - хляб 0,65-1,3; сирене 5-10 еуро на кг; свинско 6-12 еуро на кг; дрехите и обувките абсолютно същите магазини и zени като в Germany.

Времето - най лошото нещо в Холандия (btw същото като в тази част на Germany).

Транспортът е скъп (от единия до другия край на Холандия е 15 еуро в напречна пососка), но пък разстоянията са миниатюрни. Има карти с намаления до 40 % за 4 човека, койото струват 70 евро на година.

В Холандия казват че Амстердам е за купон, Хага за живеене, Ротердам за работа. Аз лично бих живяла примерно в Маастрихт и бих прекарвала yеекендите си в Амстердам.

За всеки е различно, но аз харесвам тази страна защото ми се струва най-толерантна от развитите страни и с най-малко ксенофобия.
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 1 път

Мнениеот tonic » 9 Ноември 2007, 09:19:54

да добавя все пак и за студентите, че може да е важно за някои:

квартира - 300 евро на м.
храна - 150 еуро на м.
такса за обучение - 1600 евро на година
учебници - 600 евро на година
студентска дискотека - 1 еуро вход, бира 1 еуро
кино - 8 еуро

транспорт - безпалтен с колело (самото колело можеш да го наследиш от друг студент а можеш и да си купиш ново за 300 еуро.... май не се случва никога)
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 1 път

Мнениеот popwill » 9 Ноември 2007, 11:07:35

Благодаря много за отговорите особено на tonic!

@тоник
Защо 15 Евро от единия до другия край да е скъпо? Че тук на 100км ти взимат толкова за влак?

Хората: Наистина това беше нещото, което ме грабна - как една жена ми обясняваше на дълго и на широко, без изобщо да я познавам - това го бях позабравил(от България) тук в Германия. Просто това немското "nett" е ужас

Относно Амстердам и аз останах с впечатление, че цените на наемите в града са непоносимо скъпи...нещо от сорта на 15-20Е на квадрат минимум, но лошото е, че нямам голяма база за сравнение, както казах, ако някой се включи с линк за наеми по градовете ще е добре, за да направим сравнение.
А относно живеенето - разликата между Амстердам и другите градове сигурно е най-голяма, но понякога е кофти да живееш само с уикендите си, бих предпочел Амстердам аз лично
Хубаво е да усетиш атмосферата през цялото време - както културна така и развлекателна.

@lu_bg

Нормално е цените на някои стоки, произведени в дадена страна да са по-евтини от страна вносителка като Германия
В Франция бирата Десперадос е на 1/2 от в Германия,минералната вода Евион също
В Люксембург бензина е по-евтин, водата също
В Холандия тези стоки,които спомена, сигурно има и други

Ставаше дума като цяло, че е по-скъпо (както знаем основното перо от разходите са наемите) и ми се струва, че pipelota е права

Ще се радвам на още мнения
Аватар
popwill
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот nadushka » 5 Април 2009, 16:25:07

Здравейте, аз учих в Амстердам 3години и междувременно си купих жилище там ако на някой му трябва квартира с удоволствие бих си имала наемател българин. иначе за цените в Амстердам не са много високи наистина е реално студент да се издържа с 500евро на месец, мноо по добре е от някоя от скандинавските страни кадето стандарта е нечовешки висок. Много от студентите работят моя колежка българка работеше като детегледачка през седмицата по 4 часа и си докарваше около 700евро ако имате някакви въпроси специално за амстердам с радост ще ви отговоря
nadushka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот snow_boy » 7 Декември 2009, 19:19:26

Здравейте,

Искам да ви помоля за малко помощ. Уча в Ротердам в Еразмус, и до сега родителите ми пращаха пари, но за в бъдеще просто няма да им е възможно затова трябва да си намеря работа много много спешно. Днес пробвах в няколко АХ и МакДоналдса; в АХ ми отказаха, защото за мое нещастие не говоря Холандски, а за МакДоналдс-на повечето места ми казаха че имат достачно персонал. Затова се обръщам към вас, всички читатели на този форум с молба за помощ: някой да има идея къде трябва да търся???

Очаквам отговор!

Поздрави,
Любомир
Аватар
snow_boy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Bogatyr » 8 Декември 2009, 17:57:57

http://www.xpatjobs.com/ само това знам, хубавото е че е на английски. Лошото е че май е за по специализирана работа. Другия вариант е да търсиш от сайтове за работа на холандски и да си превеждаш с гоогле транслатора. Успех!
Bogatyr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Kris1986 » 4 Март 2014, 14:36:10

Здравей относно въпросът ти за Холандия аз ти гарантирам че животът там е много по добър аз съм живял 2 години в Белгия на границата в Холандия и бях почти всеки ден в Холандия гарантирам че ще ти хареса, парите са може би най-добри в Европа особено животът в Амстердам. Аз сега живея в Испания но обмислям вариянта да се върна в Амстер дам даже ако някой знае нещо за работа там да казва: ). Съжалявам че няма много препинателни знаци но пиша от телефон. Съветът ми ако не си заминала и все още можеш не се замисляй Успех
Последна промяна boyko123 на 4 Март 2014, 14:52:38, променена общо 1 път
Причина: Правопис :)
Kris1986
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 4 Март 2014, 14:56:01

Те въпросите в тази тема са от 2007 год., но все пак благодаря за мнението :) и добре дошъл във форума. Има теми тук за работа с разни сайтове вътре, а се появяват и нови неща отвреме-навреме, тъй че хвърляй по едно око. И ако се окажеш из ниските земи, пиши :thumbleft:
boyko123
Модератор
Модератор

Снимки: 1
Публикации в блог: 2
Благодарил: 210 пъти
Благодарено: 230 пъти

• Advertisement

Назад към Общ форум